UTSTILLER
ista Norge vil koble måleren helt fram til avregningen
ista Norge viser M2C – Meter to Cash – på VVS-dagene 2026. Konseptet dekker hele kjeden fra måling av varme og vann til avregning mot hver enkelt beboer. Det siste året har selskapet bygget integrasjoner mot flere av forvaltningssystemene som brukes av boligbyggelag og forvaltere.
– Dette er en kjede der alt avhenger av riktig installasjon og dimensjonering av målerne, sier Espen Karlsholmen, country manager i ista Norge.
Fra måler til avregning
M2C omfatter måling av varme- og vannforbruk, fjernavlesning og databehandling, og ender i avregningen mot den enkelte beboeren i borettslag og sameier. Første ledd i kjeden er målerne som installeres i boligene.
Integrasjon med BBL Pivotal
Det siste året har ista Norge hatt stort fokus på integrasjoner og digital samhandling. Selskapet har ferdigstilt en fullintegrasjon med BBL Pivotal, som ifølge ista gir sømløs dataflyt mellom istas systemer og forvaltningssystemet Hårfagre Next.
– Det åpner løsningen for blant andre USBL, TOBB, BONORD, NOBL, Bate, Vestbo, Arendal BBL, LABO og Vansjø BBL, og en rekke andre forvaltere, sier Karlsholmen.
BBL Pivotal oppgir på sine nettsider at selskapet leverer løsninger til 35 boligbyggelag over hele landet.
Solibo og OBOS
ista Norge har også ferdigstilt en tilsvarende integrasjon med Solibo. Karlsholmen beskriver Solibo som en relativt ny aktør som vokser svært raskt. Sammen med OBOS er ista nå i ferd med å ferdigstille et API som skal sikre digital samhandling også der.
Jubileumsår på messen
ista Norge fyller 75 år i 2026, og selskapet vil bruke VVS-dagene til å være ekstra synlig.
– VVS-dagene er en av de viktigste møteplassene for vår bransje. Her møter vi rådgivere, installatører, eiendomsaktører og forvaltere på ett sted, sier Karlsholmen.
Fra rørleggere til styreledere
Selskapet håper å møte både eksisterende samarbeidspartnere og nye kontakter. Særlig ønsker ista å snakke med rådgivere, rørleggere og installatører, entreprenører, eiendomsforvaltere og beslutningstakere i borettslag og sameier.
– Vi vil gjerne snakke med alle som er opptatt av hvordan måling, automatisering og bedre dataflyt kan gjøre forbruksavregningen enklere og mer effektiv, sier Karlsholmen. – I tillegg til hyggelige folk kan vi friste med både kaffe og en sjokoladebit på standen.
ista Norge finner du på stand under VVS-dagene på Nova Spektrum, Lillestrøm 14.–16. oktober. Gratis inngang for fagbesøkende.