UTSTILLER
Grundfos lanserer ny styringsenhet på VVS-dagene
GENIECON er utviklet for flerpumpesystemer og kombinerer energieffektiv styring, overvåking og cybersikkerhet i én løsning.
Blant nyhetene på VVS-dagene 2026 er Grundfos’ GENIECON, en ny styringsenhet for flerpumpesystemer. Løsningen bruker data fra pumpesystemet til å tilpasse driften etter behovet i anlegget, enten det gjelder trykkøkning, varme eller kjøling.
– I større bygg er det ofte flere pumper som skal jobbe sammen. Da er det ikke nok å se på effektiviteten til hver enkelt pumpe – man må se på systemet som helhet. GENIECON tilpasser driften etter behovet i anlegget og gir samtidig bedre oversikt for både installatører og driftsansvarlige, sier Jon Olav Eidsmo, Senior Sales Engineer i Grundfos.
Flere pumper kan gi lavere energiforbruk
En viktig del av styringen er kaskadedrift. I stedet for at én stor pumpe dekker hele behovet, kan flere mindre pumper kobles inn og ut etter hvor stor belastningen er. Styringen vurderer kontinuerlig hvor mange pumper som bør være i drift, og med hvilken hastighet.
– Det er ikke nødvendigvis mest effektivt å la én pumpe gjøre hele jobben. I perioder med lavere behov kan det være mer effektivt å fordele belastningen på flere pumper og koble ut dem som ikke trengs. GENIECON finner den kombinasjonen som gir riktig kapasitet med lavest mulig energibruk, forklarer Eidsmo.
Et beregningseksempel fra Grundfos viser forskjellen mellom en kaskadeløsning med fire mindre pumper og én større pumpe. I eksempelet gir kaskadedrift en energibesparelse på 23 prosent i løpet av en driftssesong. Forskjellen er størst ved lavere belastning, der flere mindre pumper kan arbeide med høyere samlet virkningsgrad enn én større pumpe som går langt under full kapasitet.
Bedre innsikt i hvordan anlegget fungerer
GENIECON har et digitalt betjeningspanel som gir tilgang til driftsdata, alarmer og historikk. Det skal gjøre idriftsettelse, optimalisering og feilsøking enklere.
– Når du ser hvordan pumpene faktisk jobber, blir det også lettere å oppdage avvik. Det kan være unormalt forbruk, feil på en pumpe eller andre forhold som gjør at anlegget ikke går som det skal. Da får du mulighet til å løse problemer før de utvikler seg, sier Eidsmo.
Løsningen er også utviklet for integrasjon med byggets SD- og automasjonssystemer. Støtte for blant annet Modbus og BACnet gjør at pumpedata kan inngå i overvåkingen av bygget uten at byggdrifteren må forholde seg til et separat system.
Cybersikkerhet blir en del av pumpestyringen
Når stadig flere tekniske installasjoner blir koblet til byggets digitale systemer, øker kravene til sikkerhet. Derfor er GENIECON utviklet med blant annet tilgangsstyring, kryptert kommunikasjon, sikre programvareoppdateringer og sporbare brukerhandlinger.
– Cybersikkerhet blir en naturlig del av det tekniske anlegget fremover. Når styringssystemene kobles mot resten av bygget, og mer driftsdata blir tilgjengelig digitalt, må også sikkerheten være på plass. Det er noe vi har hatt med oss i utviklingen, sier Eidsmo.
Vil vise bredden
På standen under VVS-dagene vil Grundfos også vise frem andre løsninger, blant annet shuntløsningen MIXIT og Take Back-ordningen. Ifølge Eidsmo er målet å vise at styring, data og systemløsninger blir en stadig større del av det Grundfos leverer til byggebransjen.
– Mange kjenner oss først og fremst for de røde og svarte pumpene våre. De står fortsatt sentralt i det vi gjør, men stadig mer handler om hvordan pumpene, styringen og resten av anlegget fungerer sammen. GENIECON er et godt eksempel på den utviklingen, avslutter han.